Poradnik fotograficzny dla Pary Młodej
Słowem wstępu
Jeżeli czytacie ten poradnik, to znaczy, że Wasze zdjęcia ślubne nie są Wam obojętne i zdajecie sobie sprawę z tego, że oprócz pracy fotografa składa się na nie wiele czynników, a efekt w dużym stopniu zależy również od Was. Nie są to rzeczy wymyślone po to, by ułatwić życie fotografowi, lecz wnioski z prawdziwych sytuacji, które zaobserwowałam na ślubach. Podpowiadam Wam jak uniknąć wpadek i zachęcam do zapamiętania przynajmniej niektórych wskazówek – efekt będzie widoczny na fotografiach :)
Wskazówki dotyczące całego dnia
✓Przed ślubem naprawdę warto się wyspać i unikać alkoholu. Spuchnięte, zaczerwienione oczy, rozdrażnienie i senność nie są dobrym towarzyszem dnia ;)
✓ Nie zostawiajcie wszystkiego na ostatnią chwilę (nockę). Jeżeli czegoś nie zdążyliście zrobić, poproście o to świadków, rodzinę, przyjaciół, wedding plannera.
✓ Plan całego dnia jest mega przydatny. Warto też przesłać go do gości i ekipy.
✓ Nie wszystko pójdzie zgodnie z planem i trzeba się oswoić z tą myślą ;) Zaakceptujcie ten fakt i nie stresujcie się drobiazgami, a zapamiętacie swój dzień jako piękny i wzruszający, a nie męczący i nerwowy.
✓ Przygotujcie się na sytuacje, które mogą się wydarzyć. Zadbajcie o duży, ładny parasol, zapasowe rajstopy/pończochy, tabletki na ból głowy, bibułki matujące, itp.
✓ Uśmiechajcie się do siebie i do gości, cieszcie się, wzruszajcie, okazujcie czułość. Jestem z Wami po to, aby łapać te momenty.
Przygotowania
✓ Na początek zadbajcie o to, by w miejscu przygotowań nie ubierało się i nie krzątało mnóstwo osób. Warto przeznaczyć jeden pokój tylko dla Was (lub dwa osobne dla panny młodej i pana młodego).
✓ Wybierzcie w miarę jasne i przestronne pomieszczenie, usuńcie z niego wszystkie zbędne przedmioty i drobiazgi i zapewnijcie fotografce możliwość swobodnego poruszania się.
✓ Zacznijcie przygotowania w miarę wcześnie, by uniknąć nerwowego ubierania się w pośpiechu.
✓ Przygotujcie w jednym miejscu wszystkie swoje ślubne akcesoria, które mają znaleźć się na zdjęciach (ubrania, welon, wianek, buty, perfumy, biżuteria, zaproszenie ślubne, bukiet, butonierka, itp.)
✓ Warto pamiętać o tym, że fryzura i makijaż często trwają dłużej, niż można się spodziewać, jest to też czas relaksu dla Panny Młodej, więc niech fryzury i makijaże mam, sióstr i świadkowej odejdą na drugi plan.
✓ Przed wizytą u fryzjera upewnij się, że masz na sobie bluzkę, którą łatwo będzie można zdjąć bez uszkodzenia fryzury i makijażu (najlepiej rozpinana). Pamiętaj też, że będziesz miała w niej większość zdjęć z przygotowań.
✓ Uwaga na ubrania, które zostawiają odciśnięte ślady na skórze (dotyczy to również okularów słonecznych, stanika i skarpetek).
✓ Odpowiednio wcześnie wyjmij suknię z pokrowca i powieś w dostępnym dla fotografa miejscu. Przez kilka godzin na pewno się nie ubrudzi, a pozostawiona w folii będzie się później elektryzować.
✓ Zaplanujcie wspólnie z fotografką miejsce i czas na „first look”. Zwykle potrzebujemy około 10-15 minut.
✓ Błogosławieństwo z rodzicami trwa zwykle około 5-10 minut – zaplanujcie je na moment tuż przed wyjściem na ceremonię.
Ślub
✓ Goście powinni wejść do kościoła przed rozpoczęciem ceremonii, niech nie stoją do ostatniej chwili przed kościołem.
✓ Po wejściu do kościoła rodzice i najbliżsi zajmują pierwsze ławki, przypomnijcie im o tym na wszelki wypadek, powinni być najbliżej Was.
✓ Pozostali goście powinni zająć miejsca tuż za nimi, by nie pozostawiać pierwszych kilku ławek pustych. Dodatkowo, gdy osoby, które nie zmieściły się w ostatnich ławkach i nie chcą przejść do pierwszych gromadzą przy wyjściu bardzo utrudniają poruszanie się i nie pozwalają na wykonanie ujęcia z tyłu. Poproście rodzeństwo albo przyjaciół by zapraszali gości do przodu.
✓ Wchodźcie do kościoła powoli, dostojnie nie śpieszcie się, nie patrzcie pod nogi.
✓ Świadkowie niech nie idą tuż za Wami, tylko kilka kroków dalej, pozwala to na ładne ujęcie z góry.
✓ Jeżeli Pannę Młodą do ołtarza prowadzi ojciec zatrzymajcie się przy ołtarzu na chwilę, niech tata ucałuje córkę, nie odwracaj się do niego plecami od razu gdy dotrzesz do Pana Młodego ;)
✓ Krzesła świadków powinny być ustawione w kształcie litery V, nie prosto za Waszymi krzesłami. Wówczas możliwe będzie ujęcie z tyłu przy zakładaniu obrączek. Dużo lepiej będzie również wyglądało ujęcie z boku.
✓ Uśmiechajcie się, wzruszajcie i cieszcie. Ślub to poważne wydarzenie, ale przede wszystkim radosne, niech więc będzie to widoczne.
✓Nie bójcie się księdza / urzędnika / celebranta :)
✓ Podczas przysięgi i zakładania obrączek zwróćcie się twarzą do siebie, nie do księdza. Słowa przysięgi wypowiadajcie patrząc sobie w oczy. Postarajcie się nie nachylać głowy do mikrofonu, patrzcie prosto na siebie.
✓ Obrączki zakładajcie powoli.
✓ Gdyby któreś z Was upuściło obrączkę (to się prawie nigdy nie zdarza, ale gdyby), nie rzucajcie się by ją podnieść, powinien to zrobić świadek bądź świadkowa. I nie przejmujcie się, to nie wróży niczego złego.
✓ Bardzo ważne jest poinformowanie gości by nie wychodzili z aparatami do ołtarza. Ich zdjęcia raczej nie będą bardziej udane od tych wykonanych przez fotografa i mogą skutecznie uniemożliwić wykonanie ładnego ujęcia w ważnych chwilach. Naprawdę warto poważnie potraktować tę sprawę i spróbować dotrzeć do jak największej liczby gości z tą informacją. Powiedźcie gościom, że bardziej Was ucieszy jeżeli będą brali czynny udział w uroczystości, a nie patrzyli na nią przez wizjer aparatu i że chętnie podzielicie się z nimi zdjęciami wykonanymi przez profesjonalistę. Taką informację w grzecznej i ładnej formie można umieścić już w zaproszeniach, lub przygotować listę dodatkowych informacji i wraz z planem dnia dołączać do zaproszeń.
✓Uzgodnijcie z księdzem gdzie i kiedy będą składane podpisy i poinformujcie o tym fotografa. Jeżeli macie taką możliwość poproście o to, by podpisanie odbyło się w kościele przy ołtarzu, a nie w zakrystii.
✓ Po ceremonii zostańcie chwilę na miejscach, by goście zdążyli wyjść. Pomoże to uniknąć sytuacji, w której wyjdziecie jako pierwsi i będziecie stać pod kościołem sami, natomiast goście idący za wami będą rzucać płatkami/ryżem/groszami w plecy. Dużo bardziej efektowne i radosne jest rozwiązanie, gdy goście już czekają na zewnątrz. Powiedzcie rodzicom albo świadkom, by po ceremonii wstali i udali się do wyjścia, podczas gdy Wy zostaniecie się pomodlić, wówczas reszta gości pójdzie za nimi.
✓ Powiedzcie świadkom, rodzicom, gościom, by ryż/płatki rzucali do góry, a nie, jak to często bywa, w twarz. Wówczas ładnie i efektownie opadają, a Wy nie macie na zdjęciach pozycji obronnej i grymasu na twarzy.
✓ Jeżeli chcecie mieć zdjęcie grupowe pod kościołem/urzędem poinformujcie o tym fotografa, świadków i najbliższych. Poproście świadków by pilnowali gości i jeszcze przed składaniem życzeń poprosili wszystkich do zdjęcia grupowego. Po złożeniu życzeń goście zwyczajnie się rozchodzą. Świadkowie również powinni pomóc przy ustawianiu, gdyż fotograf nie zna waszych gości. Jeżeli wszystko zostanie sprawnie zorganizowane ustawianie nie będzie denerwujące dla gości i stresujące dla wszystkich a zdjęcie grupowe będzie udane.
Wesele
✓ Nie spieszcie się jadąc z kościoła na salę (dajcie czas na dojazd gościom i ekipie foto). Po przyjeździe na przyjęcie zaczekajcie na fotografa, by wejście na salę nie odbyło się bez niego.
✓ Poinformujcie fotografa gdzie odbędzie się powitanie chlebem i solą i rzucanie kieliszków (przed salą czy na sali).
✓ Jeżeli Pan Młody wnosi żonę przez próg przepuśćcie fotografa przodem.
✓ Gdy już ustawicie się do rzucenia kieliszkami upewnijcie się, że za Wami jest wystarczająco wolnej przestrzeni i nikomu nie stanie się krzywda.
✓ Spróbujcie rzucić kieliszkami jednocześnie, warto odliczać sobie nawzajem pomijając odliczanie orkiestry (bywa chaotyczne) i rzucić na trzy. Nie róbcie przy tym grymasu, nie zamykajcie oczu – kieliszki lecą do tyłu, nie na Was.
✓ Zastanówcie się nad podaniem tortu po obiedzie jako deser. W nocy, po kolejnym kieliszku i posiłku tort nie robi już takiego wrażenia i nie smakuje tak jak na początku. Nie pozwólcie restauracji narzucać Wam planu uroczystości, to Wasze wesele.
✓ Zgaszenie światła nie wystarczy, by stworzyć klimat do tańczenia, warto to ustalić z orkiestrą/dj’em i zaplanować światła dodatkowe.
Sesja plenerowa
✓ Zastanówcie się o jakim miejscu marzycie. Jeśli jednak nic nie przychodzi Wam do głowy spróbujcie określić czego na pewno nie chcecie. Unikniecie w ten sposób nieporozumień
✓ Załóżcie wygodne buty, a buty ślubne zabierzcie ze sobą w torbie.
✓Pamiętajcie, że pozy, które mogą się wam wydawać sztuczne albo śmieszne przy ustawianiu zupełnie inaczej wyglądają na zdjęciach. Niepozorne miejsca natomiast mogą okazać się wyjątkowo malownicze. Więc jeśli podobają Wam się zdjęcia Waszej fotografki, po prostu jej zaufajcie :)
Mam nadzieję, że wskazówki okażą się pomocne i zredukują ślubny stres :)